Institut Français Türkiye tarafından düzenlenen ‘Akdeniz, Baskı Altında Bir Deniz’ etkinlik dizisi kapsamında ODTÜ’de gerçekleştirilen söyleşide uzmanlar, biyoçeşitliliğin önemi, iklim değişikliği ve istilacı türlerin tehlikeleri hakkında bilgi verdi. Programın açılışında konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve Fransa Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Julien Cats, Akdeniz’in eşsiz ekosistemini korumanın önemine vurgu yaptı. Ekolog Franck Courchamp ise biyoçeşitlilik krizinin insanlık için büyük bir problem olduğunu belirtti. Programda ayrıca iklim değişikliği ve istilacı türlerin Doğu Akdeniz ekosistemi üzerindeki etkileri de ele alındı.