THY’nin, ABD’deki 13’üncü uçuş noktası Detroit oldu. Seferler bugün başlıyor

Türk Hava Yolları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 13’üncü uçuş noktası Detroit’e İstanbul’dan direkt uçuşlara bugün başlıyor. Hürriyet’ten Uğur Cebeci’nin yazısına göre;

İstanbul kalkışlı Detroit uçuşları pazartesi, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere haftada üç frekans olarak yapılacak. Ama en kısa sürede frekans sayısının dörde çıkarılması planlanıyor. Detroit için saat 15.:45’te İstanbul Havalimanı’ndan kalkan uçak aynı gün saat 18.50’de kentin Metro- Wayne County (DTW) havalimanına inecek. Uçuş süresi 11 saat 5 dakika olarak planlandı. Detroit’ten de saat 21.35’te kalkacak uçak bir gün sonra saat 15.35’te İstanbul Havalimanı’nda olacak. Bu dönüş uçuşu tam 10 saat sürecek. Seferler Boeing 787-9 Dreamliner uçakları ile gerçekleştirilecek.

HAFTALIK UÇUŞ SAYISI 129’A ÇIKACAK

THY Amerika Birleşik Devletleri’ne haftada 126 uçuş düzenliyor. Detroit uçuşlarıyla birlikte bu sayı 129’a çıkacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde uçulan noktalar ve haftalık uçuş sayıları (frekanslar) şöyle: Atlanta 7, Boston 7, Dallas 7, Newark 7, New York 21, Washington DC 11, Houston 7, Los Angeles 14, Miami:14, Chicago 12, Seattle 7, San Francisco 12, Detroit 3.

UÇUŞLAR ARTACAK

En fazla doluluk yüzde 93 ile Los Angeles’ta. En fazla doluluk Atlanta yüzde 80, en fazla uçulan nokta ise New York. Bu şehirde JFK havalimanı dışında New Jersey’de bulunan ama ağırlıklı New York’a hizmet eden Newark Havalimanı da var. Newark’a da her gün uçuş yapılıyor. Her iki havalimanına haftada 28 uçuş gerçekleştiriliyor. THY Amerika kıtasında dokuz ülkede toplam 23 noktaya uçuyor. Kanada’da üç kente: Montreal, Toronto, Vancouver’a haftada toplam 12 uçuş yapılıyor. THY’nin bütün isteklerine rağmen Kanada uçuşların artırılması konusunda sessiz kalıyor. Güney Amerika’da ise Kolombiya’ya 7, Panama’ya 12, Venezuela’ya 8, Brezilya’ya 11, Arjantin’e 7, Küba’ya 4, Meksika’ya 11 haftalık sefer yapıyor. Amerika kıtasındaki toplam haftalık sefer sayısı ise 201 uçuş oluyor.

Öte yandan THY’nin ABD uçuşları planlarında Denver, Orlando, Las Vegas kentleri de var. Ama bu uçuşlara ne zaman başlanacağı henüz belli değil.

OTOMOBİLİN BAŞKENTİ

Detroit Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 27. kenti. Michigan eyaletinin ise en büyük kenti olarak biliniyor. Nüfusu artık şehir merkezinde 1 milyonun üzerinde. Dünyanın otomobil başkenti olarak anılan şehir General Motors, Ford, Chrysler’in imalat merkezi. Motor şehri anlamında ‘Motown’ diye de anılıyor. Aynı zamanda önemli bir otomobil fuarına de ev sahipliği yapıyor. Eski ve ürkütücü bir görünümü var. Bu kentte yaşayanlar fırsat buldukça ve imkânları el verdikçe daha doğrusu işleri bitince başka yerlere göç ediyor. Hatta kent boşalıyor tehlikesi hep yaşanmıştır. Her mevsim yağmurlu şehirde kışları çok sert geçer ve buz yağışı ile ünlüdür. Dünyaca ünlü çok sayıda şirketin merkezinin bulunduğu Detroit’de toplu taşıma da yok denecek kadar az. Kente gidenler otomobil kiralamak zorunda kalırlar. Kentte dünyanın en başarılı 300 üniversitesi arasında yer alan Wayne State Üniversitesi var. Kent otomobil fabrikalarının dışında barları ile ünlü.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir