O Kentlerde Yaşayanlar Akın Akın Göç Ediyor! İşte Nedeni

6 Şubat Kahramanmaraş depremleri başta olmak üzere büyükşehirde yaşayan vatandaşları deprem korkusu sardı. Büyükşehirlerde yaşayan vatandaşların taşınma hareketliliği arttı. Peki göç hareketliliğinin nedeni ne?

ANKARA VE İSTANBUL ÖNE ÇIKIYOR

Milliyet’e konuşan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrasında iller arası göçün genel anlamda hızlandığını söyleyebiliyoruz. Ülkemizde aslında 2022 yılına baktığımızda 2 milyon 791 bin 156 kişinin iller arası göç ettiğini ifade edebiliyoruz.

Bu çerçevede gerek büyükşehirlerde gerekse diğer illerde çeşitli azalma ve artışlar söz konusu. Bu artış ve azalışlar çerçevesinde İstanbul ve Ankara’ya baktığımızda özellikle Ankara’da aslında yeni göç alındığını söyleyebiliyoruz. Net göç hızında bir artış var.”

2022’DE İSTANBUL’DAN 418 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ”

“Ankara’da 2022 yılı genelinde net göç hızı pozitif olarak gerçekleşmiş. 5 milyon 782 bin 285 olan nüfustan 189 bin 104 göç almış, 106 bin 902 göç vermiş. Nüfus 27 bin 192 artış göstermiş.

İstanbul’da 2022 yılı göçüne baktığımızda negatif bir göç hızı var. 15 milyon 907 bin 951 olan toplam nüfusta 385 bin 294 göç alınmış, buna karşılık 418 bin 082 göç verilmiş. Net göç hızı -32 bin 788 ile binde –2.1 olmuş. Bu anlamda 2022 yılında İstanbul’un göç verdiğini söyleyebiliyoruz.”

GÖÇLERİN NEDENİ NE?

“Göçlerin ana nedenine baktığımızda hanedeki fertlerden birine bağlı göçler önemli bir yer tutuyor. Tayinler ve benzeri görev değişiklikleri nedeniyle bu göçlerin olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer göç nedeni eğitim. Deprem çerçevesinde düşünecek olursak iyi konut ve yaşam koşulları nedeniyle göç de üçüncü önemli göç olarak öne çıkıyor.”

İSTANBUL’DA BU BÖLGELERDE HAREKETLİLİK VAR

“İstanbul’da Fatih, Zeytinburnu gibi bölgelerden İstanbul’un Avrupa yakasında Arnavutköy, Başakşehir gibi bölgelere yoğun hareketlilikler yaşandı.

Sahil bandında önemli derecede Anadolu Yakası’nda da etkili göç alan yerler var. Kartal, Maltepe gibi yerlerden daha kuzey olan ilçelere Çekmeköy, Ümraniye, Sultanbeyli gibi ilçelere geçişler var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir