Liman Yurd “Dakikalarca Ağladım, Evimi Açmak İstiyorum”

Antakya’da 13-19 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecek 11’nci Antakya Film Festivali’nin basın ve sosyal medya duyurularını görünce duygulanan fotoğraf sanatçısı Liman Yurd “Antakya Varsa Ben de Varım sloganını duyunca çok duygulandım, dakikalarca ağladım. Evimi festivale gelecek olanlara açmak istiyorum” dedi.

Liman Yurd: “On kişiyi evimde ağırlayabilirim, Antakya’nın kötü gününde de içinde olmalıyız “

Sanatın iyileştirici gücüne çok inandığını belirten Yurd yolladığı video mesajında şunları söyledi: “Instagramda dolaşırken (festivalin afişini kastederek) fotoğraf makinesi lensi dikkatimi çekti. Yazıyı okuyunca inanılmaz duygulandım. Sanatın iyileştirici gücüne çok inanan bir insanım. Sayfanın (festivalin sosyal medya hesaplarını kastederek) yöneticisine bir mesaj attım. On kişiyi evimde ağırlayabilirim dedim. Dakikalarca ağladım. Evlilikte bir söz vardır iyi günde kötü günde diye. Antakya’nın kötü gününde de içinde olmalıyız. Biz bu oluşumla birbirimize destek olabiliriz. Sevgimi paylaşmak ve hissettimek bana güç katıyor. Çocuklarıma bırakacağım en güzel miras, güzel bir isim bırakmak. Antakyalılar da böyledir; dokunmayı, sarılmayı seven insanlarız ” 

Metin “İlk defa bir festival, en konforsuz bununla beraber en iyileştirici durumu vaad ediyor”

Defne ilçesinde yaşayan ve doğum fotoğrafçısı olduğunu belirten Liman Yurd’un video mesajı üzerine festival koordinatörü Atakan Metin şöyle konuştu: “ ‘Antakya Varsa Ben de Varım’ mottosuyla yapılacak festivalin hangi şartlarda gerçekleştirildiğini sanırım anlatmaya gerek yok. Festivale gelmek isteyenler öncelikle alıştıkları günlük konforlarını unutmalılar. Empatiyi yerinde yapmak için çok iyi bir fırsat. Uzaktan destek, iyi niyet gösterisi hepsi makul ancak durumu yerinde görmek isteyenler, emin olun çok farklı dönecekler kendi rutinlerine. Film festivali standartlarını elden geldiğince gerçekleştirmeye gayret ediyoruz ancak bu yıla özel Antakya’ya sanatla, sinemayla şifa olmaya çalışacağız. İlk defa bir festival, en konforsuz bununla beraber en iyileştirici durumu vaad ediyor. 

Metin: “Yıkılmış bir kent yeniden yaşama tutunmak için çabalıyor 

Evleri yıkılan, akarabaları vefat eden yıkılmış bir kent yeniden yaşama tutunmak için çabalıyor. Olmayan imkanlarda bizlere evlerini açıyorlar. Liman Hanım gibi Antakyalıların böyle düşünmesi bizleri çok mutlu etti.” Film gösterimleri dışında konserler, kukla gösterileri ve ‘Sektörel Buluşmalar’ın da gerçekleşeceğini söyleyen Metin şunları ekledi:

14 Ekim günü Zeynep Öykü’den Arp konseri ve Uçaneller Kukla Tiyatrosu

“Etkinliklerimiz ise; Açılış töreni ve Ödül töreni Koç Konteyner Kent, Uçaneller Kukla Tiyatrosu Koç Konteyner Kent, Zeynep Öykü Arp Konseri Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, “Senaryoda ‘Tip ve Karakter’ Atölyesi / Dr. Ersin Aycan (İnönü Üniversitesi radyo, televizyon ve sinema bölümü) Koç Konteyner Kent’, Teoman Kumbaracıbaşı Konseri Koç Konteyner Kent’ de yapılacak.

15 Ekim Sektörel Buluşmalar ve 16 Ekim Teoman Kumabaracıbaşı’ndan gitar konseri  

15 Ekim 2023 Pazar günü gerçekleşecek sektörel günlerimizi Prof Dr Emin Önder hocamızın sayesinde başlatıyoruz. ‘Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek’ Etkinliği alt teması ile gerçekleşecek günümüzde izleyicilerimizi Koç Konteyner Kent’e bekliyoruz.Oyuncu Teoman Kumabaracıbaşı ise 16 Ekim 2023 Pazartesi günü Koç Konteyner Kent’te gitar konseri verecek. Festival 19 Ekim’deki ödül töreni ile sona erecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir