İngiltere’ye kaçırılan kore torsosu yurda dönüyor

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nde yapılan teslim etkinliğine Büyükelçi Osman Koray Ertaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Zeynep Boz ile Londra Metropolitan Polisi yetkilileri katıldı.

Büyükelçi Ertaş, milattan önce 6. yüzyıla tarihlenen kore torsosunun Aydın’ın Milet Antik Kenti’nden çıkan bir eser olduğunu söyledi.

Ertaş, “Birleşik Krallık polisiyle yürüttüğümüz işbirliği sonucu bu güzel eseri tekrar ait olduğu yere, memleketimize kazandırıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Boz da Milet kökenli eserin, arkaik döneme ait kadın heykelinin vücut kısmı olduğunu belirtti.

Boz, bugün iadesi yapılan kore torsosuyla ilgili “2021 yılında gerçekleştirilen bir satışa ilişkin incelemede bu eserin satışa çıktığını gördük. Bu eser hakkında Dışişleri Bakanlığına çeşitli raporlar sunduk. Bu raporlarla konu karşı ülkeye intikal etti. Metropolitan Polisi, bu konuyu eseri satışa sunan müzayede eviyle ele aldı ve en nihayetinde gerek sunduğumuz dokümanlar gerek eserin Anadolu kökenli olduğunu ispatlamaya yönelik raporlarımız, bu eserin Türkiye’ye iadesini sağlamış oldu” değerlendirmesini yaptı.

“VAZGEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Türkiye kökenli eserlerin İngiliz müzelerinde sergilendiğini de aktaran Boz, “Tarihsel süreçte buraya gelmiş eserlerin iadesiyle ilgili çalışmalarımız da hız kesmeden devam edecek. Bundan vazgeçmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Boz, İngiltere müzelerinden kaybolan ve çalınan eserler arasında Türk eseri bulunup bulunmadığına ilişkin de müzelerin soruşturmalarını sürdürdüğünü kaydederek, “Özel olarak sorduğumuz birkaç eserle ilgili de gerekli incelemeyi yapıp bilgi vermeleri konusunda anlaştık. Birtakım eserlerin kaçak kökenine ilişkin soruşturma yapıp sonuçları da kendileriyle paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir