Bakan Nebati: Ayşe teyze de, patron da, çalışan da düşük faizin ülke açısından verimli olduğunu gördü

Hazine ve Maliye Bakanı ve AKP Mersin milletvekili adayı Nureddin Nebati, “Şu anda Türkiye’de tüm paydaşlar tarafından faizin yükselmemesi noktasında, düşük faizin içselleştirildiği bir dönemden geçiyoruz. Ayşe teyze de, patron da, çalışan da düşük faizin ülke açısından verimli olduğunu herkes gördü.” ifadelerini kullandı.

Bakab Nebati, bir televizyon kanalında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Konut fiyatlarındaki artışa değinen Nureddin Nebati, “Ev fiyatlarının yüksek olmasının sebebi malum sadece petrol fiyatları yükselmesi çimentodan demir fiyatlarına kadar anormal artışlar olmuştu. Çok kısa bir süre içerisinde ev fiyatları dengeye gelecektir” diye konuştu.

“Dövizde ralli olmayacak”

“Döviz kurlarında ralli olmayacağı” görüşünü yineleyen Nebati, “Dövizde ralli olmasını beklemek kadar abesle iştigal bir şey yoktur. Olmasını gerektirecek bir durum yok. Dövizin öngörülebilir ve serbest piyasa koşulları içerisinde devam edeceğini ifade edeyim.” dedi. Nebati, şunları söyledi:

“Dövizin fiyatının belirlenmesinin etkeni sadece dövize olan talep oluşturmaz uluslararası ekonomik konjonktür, kendi ülkenizle diğer ülkeler arasındaki enflasyonun döviz kurları üzerindeki etkisinin ne olduğu bilinmesi. TÜFE’nin reel değeri üzerinden veya ÜFE’nin reel değeri üzerinden değerlendirmek lazım.”

Soğan fiyatları için “algı” çıkışı

Soğan fiyatlarındaki artışa dair konuşan Nebati, Soğan mevsimsel şartlardan dolayı yüksek fiyatlara geldi, şu an yüksek fiyatta değil. Yeni ürünler çıkıyor, soğan fiyatları düşmeye başladı. 

Soğana bel bağlayanların üretmeye çalıştığı algı var. Türkiye’de mevsimsel şartlardan dolayı fiyat oynamaları olur. Soğanın mutfak içerisindeki payın ne kadar olduğunu mutfaktaki kadın, aşçı çok iyi bilir. Elbette ki vatandaşın özellikle dar gelirli vatandaşımızın bu tür gıda maddelerinde fiyatların yükselmesinden kaynaklı görmüş oldukları etkinin en aza indirilmesi bizim görevimiz.” şeklinde konuştu.

“Düşük faiz içselleştirildi”

Türkiye’de herkesin faizlerin artırılmasına karşı olduğunu savunan Nebati, şunları kaydetti:

“Şu anda Türkiye’de tüm paydaşlar tarafından faizin yükselmemesi noktasında, düşük faizin içselleştirildiği bir dönemden geçiyoruz. Ayşe teyze de, patron da, çalışan da düşük faizin ülke açısından verimli olduğunu herkes gördü. 

ABD’de bankalar iflas etti. Hiçbir banka finansal piyasalarda faiz artırımından yana bir tavır takınmaz. 

Yüksek faizin ardından maliyetlerin artması, maliyetlerin artması sıkı para politikalarından dolayı atölyelerin kapanması, işsizliğin artması, büyümenin küçülmesi. Bunlar biz gelirsek artıracağız diyorlar. Bir defa büyüme yok demek.”

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir