Altın fiyatlarında kara göründü hazır olun! Ünlü ekonomist Barış Soydan elinde 1 gram bile altını olan herkesi uyardı

Altın fiyatları, İsrail-Hamas çatışmasının etkisiyle önce yükseldi, ancak son günlerde yatay bir seyir izliyor. Bu durum karşısında ünlü ekonomist Barış Soydan, altın sahiplerine “Kara göründü” uyarısı yaparak son durumu değerlendirdi.

Barış Soydan, altın fiyatlarındaki son düşüşe rağmen altın sahiplerinin dikkate alması gereken iki önemli faktör olduğunu belirtti. İlk olarak, İsrail-Hamas çatışmasının daha da şiddetlenmesi durumunda altının güvenli liman olarak değer kazanabileceğini ifade etti. İkinci olarak, gevşek faiz politikasının altını desteklediğini ve bu durumun devam edip etmeyeceği konusunda belirsizlik olduğunu söyledi.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen Soydan, altın için short pozisyon açmanın (açığa satmanın) riskli olabileceğini vurguladı. Çünkü ons altını destekleyen faktörlerin hala geçerli olduğunu belirtti.

Ekonomist, faiz indirimlerinin fiyatlanmaya başladığını ve piyasada risk iştahını destekleyen bir gelişme olarak algılandığını ifade etti. Bu nedenle, altın sahiplerinin gelecekteki gelişmeleri dikkatlice takip etmeleri ve portföy stratejilerini buna göre belirlemeleri gerektiğini belirtti.

Güvenli liman olarak bilinen altının İsrail Hamas çatışmasının etkisiyle yükseldiğini ancak bu haftaya düşüşle başladığını kaydeden Soydan, “Ons altın neden düştü? Bundan sonra ne olur? Daha da düşer mi? Altın için short açalım mı? Hayır altın için short açmak (açığa satmak) çok riskli olur. Çünkü evet bir miktar geri çekilme var. Ama ons altını yükselten sebepler masanın üzerinde durmaya devam ediyor” dedi.

“KARA GÖRÜNDÜ”

Altını yükselten iki sebebin olduğunu söyleyen Soydan, İsrail ve Hamas çatışmasının çok daha kızışması durumunda, “Altın ve gümüş alıp başını gider” ifadelerini kullandı.

Altının yükselmesinin ikinci sebebi olarak gevşek faiz politikasını işaret eden Soydan, “Diğer yandan bir faktör daha vardı ons altını destekleyen… O da gevşek para politikasının ufukta belirmiş olması. Kara göründü, kara dediğin faiz indirimleri. Geçen sene biliyorsunuz arka arkaya FED de Avrupa Merkez Bankası da İngiltere Merkez Bankası da arka arkaya faiz artırımları yaptılar.

Onlar faiz artırdıkça altın düştü, buna karşılık dolar endeksi yükseldi. FED’in faiz artırımları dolara ve dolar cinsinden varlıklara yarıyor. Buna karşılık ons altını ve gümüşü düşürüyor. Geçen sene bu oldu. Ama şimdi galiba artık FED başka bir faiz artırımı yapmayacak. Onun mesajlarını vermeye başladı ufak ufak. Piyasalar da bu beklenti içine girmeye başladı ufak ufak” dedi.

PİYASA FAİZ İNDİRİMLERİNİ FİYATLAMAYA BAŞLADI

YouTube hesabında yaptığı açıklamasında faiz artırımında sona gelinmiş olabileceğini kaydeden Soydan, “FED’den değil ama Avrupa Merkez Bankasından ve İngiltere Merkez Bankasından gelecek yılın ikinci yarısına kalmadan bir faiz indirimi bekliyor şuan piyasalar.

FED’in de çok gecikmeyeceğini düşünenler var. Yani faiz artırımını bitirdi piyasa kendi kafasında ve faiz indirimlerini ufak ufak fiyatlamaya başladı. Bu da bütün dünyada risk iştahını destekleyen bir gelişme. Nitekim geçen hafta altın da bunun etkisiyle bir miktar yükselmişti” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir